XVII Podlaskie Forum GIS –wydarzenie pełne inspiracji, nauki i spotkań z wyjątkowymi ludźmi!
XVII Podlaskie Forum GIS –wydarzenie pełne inspiracji, nauki i spotkań z wyjątkowymi ludźmi!
Marszałek Województwa Podlaskiego, Stowarzyszenie Geodetów Polskich i Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku zachęciło blisko 100 osób do wzięcia udziału w XVII Podlaskim Forum GIS „AI- nowoczesne rozwiązania, szansa rozwoju czy zagrożenia w GIS?”, które odbyło się w dniach 26-27 września 2024 roku w Ciechanowcu. Konferencja została objęta patronatem honorowym: Głównego Geodety Kraju, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Ciechanowca. Udział w tegorocznej edycji wydarzenia wzięli m.in. Anna Bober – Zastępca Głównego Geodety Kraju, Ewa Kulikowska – Wicewojewoda Podlaski, Wiesława Burnos – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Jerzy Leszczyński – Radny Województwa Podlaskiego, Mirosława Wojciuk – Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Eugeniusz Święcki – Burmistrz Ciechanowca, Magdalena Kondraciuk – Zastępca Burmistrza Ciechanowca, Marian Brożyna – Wiceprezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz przedstawiciele instytucji rządowych, samorządowych, a także firm związanych z branżą geodezyjną i geoinformatyczną.
Program Forum obejmował 4 panele tematyczne, podczas których prelegenci wprowadzili uczestników w zagadnienie związane ze sztuczną inteligencją, zapoznali z jej ciekawymi zastosowaniami m.in. w administracji, leśnictwie, zarządzaniu kryzysowym czy transporcie. Przedstawiono przykłady i możliwości wykorzystania AI np. w tworzeniu szeregu baz danych, interpretacji danych na mapie, pozyskiwaniu natychmiastowych danych dotyczących zagrożonego obszaru, modelowania scenariuszy ewakuacji. Dzięki nowoczesnym technologiom sztucznej inteligencji, pokazano jak automatyzacja rozpoznawania obiektów na drogach staje się jeszcze bardziej precyzyjna i wydajna, co otwiera nowe możliwości w zarządzaniu infrastrukturą drogową i przyczynia się do podnoszenia bezpieczeństwa użytkowników dróg. Zebrani dowiedzieli się jak dzięki sztucznej inteligencji można dostarczyć więcej informacji szybciej i na większą skalę niż kiedykolwiek wcześniej, jak usprawnić e- usługi dla obywateli, biznesu i administracji publiczne, a także jak automatyzować procesy zarządzania infrastrukturą. Prelegenci zaprezentowali możliwe zastosowania sztucznej inteligencji w urzędach czy instytucjach, przedstawiono zarówno zalety, jakie niesie ze sobą rozwój technologii, jak i wyzwania, przed którymi stoi branża geoinformatyczna, a także zasygnalizowano o konieczności wprowadzenia szeregu regulacji prawnych, aby korzystanie z niej było bezpieczne i minimalizowało zagrożenia.
Sztuczna inteligencja, to dziedzina wiedzy, która zrewolucjonizowała naszą epokę. Automatyzacja procesów geodezyjnych przy wykorzystaniu technologii opartej na sztucznej inteligencji może mieć istotny wpływ na efektywność i dokładność prac geodezyjno-kartograficznych. Nie należy jednak zapominać, że AI to nie tylko szanse ale także zagrożenia, których musimy być świadomi. Założeniem sztucznej inteligencji jest pomoc w zwiększeniu wydajności i efektywności pracy człowieka, a nie jego zastąpienie. AI jest narzędziem, które może pomóc człowiekowi w wykonywaniu jego zadań, ale nie jest w stanie wykonać prac, które wymagają ludzkiego rozumienia i empatii. Istnieje również obawa o wpływ AI na rynek pracy, gdyż niektóre zadania wykonywane dotychczas przez ludzi mogą zostać zautomatyzowane. Uczestnicy Forum w toku dyskusji zgodnie stwierdzili, że pomimo korzyści jakie ze sobą niesie, ludzie są nadal nie do zastąpienia gdyż czuwanie nad bezpieczeństwem i aspektami prawnymi nowych systemów opartych na AI jest kluczowe.
Organizatorzy, poza częścią merytoryczną, zapoznali uczestników z urokami Podlasia - po zakończeniu części merytorycznej zabrano gości na ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego wycieczkę do powstałego w 1962 roku Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, będącym instytucją kultury Województwa Podlaskiego. Burmistrz Ciechanowca zagwarantował natomiast atrakcję w postaci nocnej przejażdżki bryczkami po urokliwym Ciechanowcu. Podczas kolacji wręczono także podziękowania sponsorom Forum.
Podczas trwania Konferencji uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie, którego założeniem było przy pomocy sztucznej inteligencji (dowolnego narzędzia) napisanie 4 wersowego wiersza, który zawierał słowa „Podlaskie Forum GIS” oraz jedno słowo własne.
Na zakończenie Forum nagrodzono najciekawsze wiersze oraz wylosowano nagrody ufundowane przez Województwo Podlaskie oraz sponsorów wydarzenia.
XVII Podlaskie Forum GIS odbyło się dzięki wsparciu firm: Esri Polska (sponsora głównego) oraz Akademii UAV, Canon, Designers Sp. z o.o., Geopartner Geomatics Sp. z o.o., Print Home, Skysnap Sp.z o.o. oraz partnerów medialnych: Przeglądu Geodezyjnego, IT w Administacji, Miejskiemu Portalu Internetowego Ciechanowiec, Polskiego Radia Białystok.
Organizatorzy zapowiedzieli kolejną, XVIII edycję Forum w terminie 25-26 września 2026, na którą serdecznie zapraszamy!